Alegeri Parlamentare 2012. Prahova va avea in noul guvern 16 deputaţi şi 7 senatori . Printre care si Roberta cu Volosevici…


SENAT

Georgică Severin USL
Ion Luchian USL
Dan Aurel Ioniţă PPDD
Daniel Savu USL
Radu Ştefan Oprea USL
Andrei Liviu Volosevici ARD
Augustin Constantin Mitu USL

Deputaţi

Vlad Alexandru Cosma USL
Sebastian Aurelian Ghiţă USL
Andrei Valentin Sava USL
Ion Eparu USL
Paul Dumbrăvanu USL
Răzvan Ionuţ Tănase PPDD
Dragoş Ionel Gunia ARD
Alexandri Nicolae USL
Mircea Roşca USL
George Ionescu ARD
Gabriela Lola Anghel PPDD
Virgil Guran USL
Roberta Alma Anastase ARD
Graţiela Leocadia Gavrilescu USL
Dragoş Gabriel Zisopol – Uniunea Elenă din România
Sorin Teju USL

Alegeri Parlamentare 2012. Rezultate finale in Prahova


Biroul Electoral de Circumscripţie nr. 31 Prahova a finalizat centralizarea voturilor pentru alegerile parlamentare desfăşurate duminică, 9 decembrie şi a transmis datele finale către Biroul Electroral Central. După numărarea tuturor voturilor exprimate în cele 620 de secţii din judeţ, reiese că USL a câştigat zece mandate pentru Camera Deputaţilor şi toate cele cinci mandate pentru Senat.
 

Camera Deputaţilor

Colegiul nr. 1 Valea Prahovei

 

Mircea Roşca  (USL) -14.103 voturi

Cristian Burlacu  (ARD) – 4.058 voturi

Ciprian Ezaru   (PP-DD)  -2.560 voturi

 

Colegiul nr. 2 Câmpina-Valea Doftanei

 

Virgil Guran  (USL) -13.694 voturi

Alexandru Anghel  (ARD) -7.266 voturi

Marcel Nica (PP-DD) – 3.194 voturi

 

Colegiul nr. 3 Băicoi-Floreşti

 

Graţiela Gavrilescu (USL)13.425 voturi

Daniel Neagoe (ARD)  5.420 voturi

Radu Socoleanu (PP-DD)  3.540 voturi

 

Colegiul nr. 4 Slănic-Plopeni

 

Sebastian Ghiţă (USL) -17.976 voturi

Sofia Mihăilescu (ARD) -3.278 voturi

Ion Neagu (PP-DD) – 3.574 voturi

 

Colegiul nr. 5 Vălenii de Munte

 

Sorin Teju (USL)- 13.123 voturi

Mihai Apostolache (ARD) – 4.734 voturi

Tudor Tănăsescu  (PP-DD) – 2.478 voturi

 

Colegiul nr. 6 Boldeşti-Scăieni-Lipăneşti

 

Sorin Chivu (USL) – 10.804 voturi

Dragoş Gunia  (ARD) – 5.856 voturi

Răzvan Tănase (PP-DD) – 4.959 voturi

 

Colegiul nr. 7 Urlaţi

Alexandri Nicolae (USL) – 14.533 voturi

Dan Ciolac (ARD) – 5.482 voturi

Nicolae Niculcea  (PP-DD) – 3.604 voturi

 

Colegiul nr. 8 Mizil

 

Vlad Cosma (USL) – 21.568 voturi

Cristian Apostol (ARD) – 3.756 voturi

Gheorghe Stoica (PP-DD) – 3.751 voturi

 

Colegiul nr. 9 Brazi-Gorgota-Târgşorul Vechi

 

Alexandru Ştefănescu  (USL) – 12.313 voturi

George Ionescu  (ARD) – 12.020 voturi

Vasile Mihai  (PP-DD) – 3.212 voturi

 

Colegiul nr. 10 Ploieşti Sud

 

Ion Eparu (USL) -16.570 voturi

Adrian Dobre  (ARD) – 7.961 voturi

Gabriela Anghel  (PP-DD) – 3.988 voturi

 

Colegiul nr. 11 Ploieşti Vest

 

Paul Dumbrăvanu  (USL) – 15.765 voturi

Roberta Anastase  (ARD) – 9.281 voturi

Ovidiu Ciorăneanu   (PP-DD) – 3.043 voturi

 

Colegiul nr. 12 Ploieşti Nord

 

Andrei Sava  (USL) – 17.767 voturi

Cătălina Bozianu  (ARD) – 8.023 voturi

Cătălin Niţă (PP-DD) – 3.466 voturi

 

Pentru Camera Deputaţilor voturi valabil exprimate – 311.327

USL – 181.641

ARD – 77.135

PP-DD – 41.370

 

 Senat

 

Colegiul nr. 1 Valea Prahovei-Câmpina-Băicoi

 

Georgică Severin  (USL) -41.069 voturi

Matei Alexandru   (ARD) – 17.366 voturi

Adrian Piţigoi  (PP-DD) – 9.848 voturi

 

Colegiul nr. 2 Slănic-Ploieşti Nord

 

Daniel Savu  (USL) –37. 050 voturi

Simona Schnelbach  (ARD) 11.642 voturi

Dorin Dinescu (PP-DD)- 7.639 voturi

 

Colegiul nr. 3 Vălenii de Munte, Urlaţi, Boldeşti Scăieni

 

Ion Lucian  (USL) – 39.356 voturi

Gabriel Sandu  (ARD)- 16. 126 voturi

Dan Ioniţă  (PP-DD) -10.797 voturi

 

Colegiul nr. 4 Mizil-Brazi-Târgşorul Vechi

 

Radu Ştefan Oprea  (USL) -34.597 voturi

Adrian Semcu  (ARD) -15.325 voturi

Claudiu Bellu (PP-DD) -6.707 voturi

 

Colegiul nr. 5 Ploieşti

 

Augustin Mitu  (USL) -31.648

Andrei Volosevici   (ARD) -19.553

Constantin Minea  (PP-DD) -6.849

 

Pentru Senat voturi valabil exprimate – 310.695 din care:

 

USL – 183.720

ARD – 80.012

PP-DD – 41.840
 

Rezultate alegeri parlamentare Prahova ( rezultate partial finale )


Biroul Electoral judeţean a dat publicităţii rezultatele de la alegerile parlamentare din Prahova, după numărarea voturilor exprimate în 99% din toate secţiile electorale de la nivelul judeţului. Victoria USL este cât se poate de clară.

SENAT

Colegiul 1

Georgică Severin (USL) – 59,09%, CÂŞTIGĂ

Matei Alexandru (ARD) – 24,93%

Colegiul 2

Daniel Savu (USL) – 65,45%, CÂŞTIGĂ

Simona Schnelbach (ARD) – 20,60%

Colegiul 3

Ion Luchian (USL)- 58,38%, CÂŞTIGĂ

Gabriel Sandu (ARD – 23,93%

Colegiul 4

Radu Oprea (USL) – 59,24%, CÂŞTIGĂ

Adrian Semcu (ARD)- 26,28%

Colegiul 5

Augustin Mitu (USL) – 53,23%, CÂŞTIGĂ

Andrei Volosevici (ARD) – 32,88% (19.553 voturi) AR PUTEA PRINDE UN LOC ÎN PARLAMENT PRIN ADĂUGAREA UNUI COLEGIU

CAMERA DEPUTAŢILOR:

Colegiul 1

Mircea Roşca (USL) – 67,02%, CÂŞTIGĂ

Cristian Burlacu (ARD) – 18,99%

Colegiul 2

Virgil Guran (USL) – 54,25%, CÂŞTIGĂ

Alexandru Anghel (ARD) – 27,28% (7.185 voturi)

Colegiul 3

Graţiela Gavrilescu (USL) – 58,21%, CÂŞTIGĂ

Daniel Neagoe (ARD) – 23,50%

Radu Socoleanu (PP DD) – 15,35% (3.540 voturi)

Colegiul 4

Sebastian Ghiţă (USL) – 69,88%, CÂŞTIGĂ

Sofia Mihăilescu (ARD) – 12,65%

Colegiul 5

Sorin Teju (USL) – 63,39%, CÂŞTIGĂ

Mihai Apostolache (ARD) – 22,87%

Colegiul 6

Sorin Chivu (UNPR) – 47,98%

Dragoş Gunia (ARD) – 26,13% (5.698 voturi) CÂŞTIGĂ LA REDISTRIBUIRE

Răzvan Tănase (PP DD) – 22,11% (4820 voturi) CÂŞTIGĂ LA REDISTRIBUIRE

Colegiul 7

Nicolae Alexandri (USL) – 60,68%, CÂŞTIGĂ

Dan Ciolac (ARD) – 22,87%

Colegiul 8

Vlad Cosma (USL) – 71,81%, CÂŞTIGĂ, RECORD PROCENT ÎN PRAHOVA

Cristian Apostol (ARD) – 12,37%

Colegiul 9

Alexandru Ştefănescu (USL) – 43,63%

George Ionescu (ARD) – 42,59% (12.020 voturi), CÂŞTIGĂ LA REDISTRIBUIRE

Colegiul 10

Ion Eparu (USL) – 52,28%, CÂŞTIGĂ

Adrian Dobre (ARD) – 26,56% (7.961 voturi)

Gabriela Anghel (PP DD) – 11% (3950 voturi) AR PUTEA PRINDE UN LOC ÎN PARLAMENT PRIN ADĂUGAREA UNUI COLEGIU

Colegiul 11

Paul Dumbrăvanu (USL) – 53,90%, CÂŞTIGĂ

Roberta Anastase (ARD) – 31,75% (9.286 voturi), AR PUTEA PRINDE UN LOC ÎN PARLAMENT PRIN ADĂUGAREA UNUI COLEGIU

Colegiul 12

Andrei Sava (USL) – 57,71%, CÂŞTIGĂ

Bozianu Cătălina (ARD) – 26,06% (8.020 voturi)
sursa:

ALEGERI PARLAMENTARE 2012. REZULTATE NEOFICIALE IN PRAHOVA


Camera Deputatilor:
Colegiul 1 – Mircea Rosca USL
Colegiul 2 – Virgil Guran USL
Colegiul 3 – Gratiela Gavrilescu USL
Colegiul 4 – Sebastian Ghita USL
Colegiul 5 – Sorin Teju USL
Colegiul 6 – Dragos Gunia ARD
Colegiul 7 – Nicolae Alexandri USL
Colegiul 8 – Vlad Cosma USL
Colegiul 9 – George Ionescu ARD
Colegiul 10 – Ion Eparu USL
Colegiul 11 – Paul Dumbravanu USL
Colegiul 12 – Andrei Sava USL

Senat:
Colegiul 1 – Georgica Severin USL
Colegiul 2 – Daniel Savu USL
Colegiul 3 – Ion Luchian USL
Colegiul 4 – Radu Oprea USL
Colegiul 5 – Augustin Mitu – USL

Candidati care intra in Parlament prin suplimentare de mandate:
Andrei Volosevici – senator ARD
Roberta Anastase – deputat ARD

 

Alegeri parlamentare in Prahova . Augustin Mitu l-a " batut" pe Volosevici pentru Senat


Dupa infrangerea din vara a lui Andrei Volosevici,la alegeriile locale, ieri Volo. a “incasat-o” din nou.
Augustin Mitu,l-a “executat” pe Andrei Volosevici pentru postul de senator,pe Colegiul 5 Ploiesti Sud – Ploiesti Vest.
Candidatul USL , a ” închis” colegiul, cu aproximativ 53% din totalul voturilor  valabil exprimate. 
Daca la redistribuirea mandatelor,Andrei Volosevici nu prinde un loc in Senatul Romaniei,dupa 4 ani si 6 luni,scapam in sfarsit de acest ipochimen al scenei politice prahovene.

Alegeri parlamentare in Prahova… Roberta Anastase ramane 4 ani acasa…


 Paul Dumbrăvanu, candidatul USL in colegiul 11,Ploiesti Vest pentru Camera Deputatilor  a învins-o pe Roberta Anastase. Potrivit numărătorii paralele făcute de USL Ploieşti, Paul Dumbrăvanu a obţinut 51,8 % din voturi,ceea ce inseamna ca Roberta Anastase va ramane acasa pentru urmatorii 4 ani .

Roberta Anastase are toate sansele sa ramana ,timp de 4 ani,fara nici o functie in Parlamentul Romaniei.

Vom reveni cu amanunte !!!