Super Cupa Romaniei a venit la Ploiesti .

CSU Asesoft Ploiesti a castigat Super Cupa Romaniei . CSU Asesoft – Energia Tg. Jiu 73-57 (35-27)

Aseară la Bucureşti campioana ţării la baschet masculin CSU Asesoft a câştigat prima Super Cupă a României din palmares.
Campionii au început în forţă jocul, Burlacu și Pelekanos reuşind să marcheze de la linia de 3 puncte.
La pauză “alb -albastrii ” au avut o diferenţă pe tabelă de 8 puncte (scor 21-13).
Sfertul doi a fost controlat tot de ploieşteni, gorjenii reuşind în unele momente să echilibreze meciul, datorită schimbărilor.
La pauză 35-27 în favoarea prahovenilor şi înfrângerea din semifinalele Cupei de anul trecut părea răzbunată.
În debutul sfertului 3 debutul elevii lui Arnautovic au reuşit să se închidă bine în defensivă Pe contraatac Brown şi Cooper au marcat pe rând.
Tabela a arătat la sfârşitul penultimului sfert un avantaj de 13 puncte pentru CSU Asesoft (scor 53-40).
 Sfertul 4 a fost tot la discreţia campionilor, care au închis tabela cu scorul 73-57.
Cel mai bun jucător al ploieştenilor a fost Gerald Lee (14 puncte şi 9 recuperări).
Numărul trofeelor interne pentru CSU Asesoft a ajuns la un total de 17 (10 titluri de campioană, 6 Cupe şi o Super Cupă.
“Am făcut multe greșeli care nu trebuie să apară la noi, dar apărarea a fost foarte bună azi, iar asta mă bucură. Doar 57 de puncte primite de la o echipă care e foarte periculoasă în atac, e bine așa”, a declarat pentru Digisport, Vladimir Arnautovic.
CSU – Lee 14 puncte, Pelekanos 11, Mohammed 9, Runkauskas 9, Burlacu 8, Brown 7, Labovici 7, Cooper 7, Negoiţescu 1;
 Energia – Darby 19 puncte, Kremen 9, Troupe 9, Watson 8, Milosevici 7, Ştefan 4, Vlaicu 1.
CSU Asesoft: Brown, Mohammed, Pelekanos, Burlacu, Lee
Energia Tg. Jiu: Watson, Darby, Troupe, Woods, Milosevic