CSU Asesoft – SCM U Craiova 70-64 (36-31),calificarea se va decide la Craiova.

După super victoria din amicalul cu Partizan Belgrad, campionii au câştigat cu emoţii aseară prima manşa tur a optimilor de finală ale Cupei, împotriva celor de la SCM Craiova.
Amfitrionii au jucat slab, pe fază defensivă și au avut doar câteva momente bune în atac, americanul Brown trăgând echipă după el.
Până la urmă, ploieştenii au câştigat partida, după un meci interzis cardiacilor.
Americanii Brown şi Cooper, au încercat să facă diferenţa, reuşind prin prestaţia lor (oscilantă) să ducă scorul pauzei la 36-31 pentru gazde.
După pauză, prahovenii au ieşit mai motivaţi pe teren şi hotărâţi să încheie repede socoteliile.
Cu o apărare agresivă și un contraatac în forţă, CSU Asesoft Ploieşti a dus scorul la o diferenţă de 13 puncte, 47-34 (în min 25).
După un time ouţ solicitat de antrenorul oltenilor (Andelko Mandic), oaspeţii au reuşit un de 11-0.
În ultimul sfert, Brown cu 26 de puncte i-a resuscitat pe alb-albastrii prin acţiuni “fulgerătoare ” și reuşite de la semidistanță.
În ultimele secvenţe ale partidei, oltenii au “căzut ” fizic şi moral, nereuşind să revină în joc.
Scor final CSU Asesoft – SCM U Craiova 70-64 (36-31), iar calificarea se va decide la Craiova.

Statistică oferită de csuasesoft.ro

CSU Asesoft: Szijarto (1p), Pelekanos (5p, 3rec, 3pd, 1×3), Labovic (14p, 5rec, 1×3), Burlacu (3p, 2rec, 1×3, 5gp), Brown (26p, 13rec, 6pd, 3×3), Negoițescu (2p, 2rec), Mohammed (4p, 4rec, 1cap), Cooper (4p, 7rec), Flowers (11p, 5rec, 2pd, 1×3)
Echipă: 2p-43%, 3p-32%, FT-77%, 47rec, 15pd, 16mp, 6mc, 1cap
SCM U Craiova: Petrișor (1rec), Bureau (19p, 7rec, 1cap), Velickovic (5p, 3rec, 4pd, 1×3), Bozovic (6p, 4rec), Vucurovic (10p, 3rec, 5pd, 2×3), Krstanovic (22p, 7rec, 1cap, 2×3), Andrei (2p, 4rec, 4pd)
Echipă: 2p-49%, 3p-24%, FT-65%, 33rec, 15pd, 12mp, 9mc, 2cap
“A fost o victorie muncită pe care am obținut-o în această seară în fața unei echipe care ne-a pus probleme până aproape de final. Din punctul meu de vedere, apărarea a făcut diferența în ultimele minute, chiar dacă, pe fază de atac, am pierdut destule mingi care le-au oferit craiovenilor șansa de a ține aproape. Prestația mea o pun în slujba echipei și, dacă la final, cu toții zâmbim, atunci înseamnă că am câștigat și suntem pe drumul cel bun. Va trebui însă să ne ridicăm nivelul jocului pentru meciurile ce vor urma în Liga Națională, dar mai ales în EuroCup”. A declarat la Prahova Tv, conducătorul de joc al campionilor, Daniel “Dee” Brown.