Romania a debutat cu dreptul in campania de calificare la Euro 2016.Grecia – Romania 0-1

Debut perfect in preliminariile Euro 2014.Grecia- Romania 0-1

Aseară la Pireu România a învins cu 1-0 Grecia, în primul meci din preliminariile Campionatului European 2016.
Marica înger şi demon
În minutul 10 Ciprian Marica a executat perfect un penalty obţinut de Chipciu şi a adus victoria naţionalei, iar în minutul 53 Ciprian a primit al doilea cartonaş galben (implicit pe cel roşu).
O victorie de moral şi o revanşă luată după eliminarea de la barajul pentru Mondialul brazilian din vara aceasta.
Naţională României a întâlnit un adversar care a fost trimis devreme acasă de la C.M., o naţională a Greciei “pierdută ” fără Karagounis şi Katsouranis.
“Coşmarul ” nostru (n.r. Grecia), a părut o echipă debusolată, fără nici o idee de joc, pasând total aiurea şi depăşită tactic şi tehnic de elevii lui Piturca.
Claudio Ranieri, un antrenor care doar numele a rămas de el, a fost surclasat de Piturca, în duelul tehnicienilor.
România a început bine meciul, Maxim în minutul 7 a adus primele emoţii amfitrionilor, şutul său de la mare distanță, este reţinut de Karnezis.
În minutul 10, Chipciu este găsit ideal în careul, îl întoarce pe Holebas, iar grecul îl faultează. Marica înscrie penalty-ul, după ce l-a trimis pe colţul opus pe portarul grec.
După gol, România şi-a păstrat posesia, mai mult reuşind în câteva momente şi tiki-taka prin paseze scurte şi rapide.
Grecii au forţat pe partea stânga, acolo unde Rât, a intrat târziu în meci pierzând toate duelurile cu Salpingidis, dar Tamaş şi Grigore au fost impecabili, în apropierea propiului careu, respingând orice atac periculos al gazdelor.
Putea fi 2-0 pentru România, în minutul 44 Maxim a executat perfect un corner Grigore a reluat cu capul dar Karnezis a reţinut mingea aproape de linia porţii.
În prima repriză, tricolorii n-au avut nici o emoţie Salpingidis, Mitroglou, Sămăraş fiind ca inexistenţi.
România a început şi mitanul secund la fel de bine, până în minutul 53, a controlat partida.
În minutul 53. Marica, a ridicat piciorul prea sus la un duel cu Samaris, iar Clattenburg, a scos al doile agalben galben şi l-a eliminat pe atacantul român.
 După eliminarea nouarului tricolorilor, România a început să se apere aglomerat, ca la handbal, lăsând că elenii să controleze meciul.
Mitroglou nu găseşte poarta, iar Samaris ratează ca în curtea şcolii.
În minutul 63, Samaris s-a aruncat ca în bazinul de la Vega în careul românilor, apoi Diamantakos a şutat în plasa laterală a porții lui Tătărușanu.
După un minutul Samaris a prins o ghiulea de la distanţă, dar mingea trece pe lângă poartă.
În minutul 78, Konea reluat periculos cu capul din 6 metri, dar Tătăruşanu e la post.
 În ultimele 10 minute, grecii cad ca spicele la fiecare duel cu adversarii, dar totuşi Clattenburg nu este Coltescu să dea fault la orice fază.
Ultima fază importantă, este şi cea mai mare ocazie a grecilor Torossidis a şutat în transversală din interiorul careului.
După 4 minute de prelungiri, arbitrul englez a fluierat sfârşitul unei partidei în care Grecia, până în minutul 53 a fost invizibilă, dar a revenit în joc după eliminarea lui Marica.
Victorie meritată, un succes care ” ne dă aripii ” ca o cunoscută băutură energizantă, în următoarea partidă, pe 11 octombrie contra Ungariei, la Bucureşti.
O naţională a Ungariei, “executată ” tot aseară cu scorul de 2-1, la Budapeste, de Irlanda de Nord.
Prin victoria de la Pireu, am făcut primul pas spre turneul final Euro 2016, numai noi ne mai putem pune piedică, în calea calificări, într-o grupă care la prima vedere, este accesibilă.
Marica a înscris cel al 25 -lea gol în tricoul naţionalei şi se află pe locul trei în clasamentul All Time, după Hagi şi Mutu (35 goluri) respectiv Bodola (34 goluri).
Declaraţii după meci:
“Probabil de când am jucat în Turcia n-am mai fost atât de fericit. Şi acolo am obţinut o victorie mare. Aveam astăzi nevoie ca de aer de cel puţin un punct. Am reuşit victoria, chiar jucând în 10. Nu o iau ca pe o răzbunare. Ştiam momentul în care se află echipa elenă, aveau jucători care nu jucaseră, aveau probleme fizice”, a declarat tehnicianul naţionalei Victor Piţurcă la TVR 1.
“E o victorie ca urmare a unui joc foarte bun. Echipa a fost foarte bine aşezata de Piţurcă în teren. Grecia ne-a dat posibiliatea de a ieşi cu mingea la picior, am dominat. După eliminarea lui Marica, Grecia n-a accelerat jocul, s-a axat pe centrări, majoritatea greşite. A avut două situaţii de gol, foarte puţin pentru o echipă care joacă acasă. Dar e meritul nostru că nu le-am permis mai mult. Jocul Greciei a fost exact cum aş juca eu acum cu Bogdan Stelea. A fost un joc lent, care ne-a convenit foarte mult”, a declarat Mircea Sandu la Dolce Sport.
” Suntem mândri de această victorie.. E bine că am fructificat faptul că avut un antrenor nou şi că nu au avut public. Nu am mai repetat greşelile din baraj. Este o onoare şi o responsabilitate să port banderola. România a arătat încredere, curaj. Îmi pare rău că am suferit a doua repriză, după eroarea mea. Îmi reproşez eliminarea. La experienţa mea n-aveam voie să fac aşa ceva. Îmi pare rău că nu voi putea juca cu Ungaria. Este o victorie mare, obţinută în deplasare, care va conta enorm în economia calificării”, a declarat autorul golului Ciprian Marica la TVR 1.
” A fost greu să rezistăm în 10 oameni, dar mulţi dintre noi am mai trecut prin asta. Grecii au fost sub nivelul de la Campionatul Mondial. Nu a fost o revanşă. Este un început de campanie reuşit pentru noi, care ne creşte şansele de calificare”, a spus la TVR Răzvan Rât.
Ranieri (antrenorul Greciei) a declarat la TVR:” Nu a fost un meci bun, dar merităm un egal. Am jucat repede. Românii au 6 jocuri în plus în campionat şi asta a contat foarte mult. Am vrut să creăm presiune şi aş fi vrut să jucăm mai repede. Ne-a lipsit viteza. Jucătorii noştri au dat totul”.
Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Tachtsidis, Samaris (Kone ’65), Mantalos (Christodoulopoulos ’65) – Salpingidis, Mitroglou, Sămăraş (Diamantakos ’46). Selecţioner: Claudio Ranieri.
România: Tătăruşanu – Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Rât – Hoban (Prepeliţă ’84), Pintilii – Chipciu (Torje ’90), Maxim (Enache ’68), B. Stancu – Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.
Cartonaşe galbene: Samaris ’17, Manolas ’25, Torosidis ’45+2, Diamantakos ’58, Kone ’90+4/Pintilii ’30, Marica ’45+2, ’53, Tătăruşanu ’90+4.