VIOREL MOLDOVAN A PORNIT CU DREPTUL CA SELECTIONER AL NATIONALEI U21.Romania ( U 21 ) – Italia ( U 21 ) 2-1

Echipa nationala de tineret a Romaniei, sub comanda lui Viorel Moldovan, a avut parte de victorie in fata reprezentativiei Italiei trecand de ei cu scorul de 2-1.
 Partida amicala s-a desfasurat in fata a aproximativ 900 de suporteri pe arena “Ilie Oana” din Ploiesti.
Scorul a fost deschis in minutul 30 cand Puscas, legitimat la Inter Milano, a reluat printr-o lovitura de cap centrarea din corner a lui Gabi Iancu, iar in minutul 40 , Mihai Balasa, legitimat la AS Roma, a majorat scorul dupa o faza relativ identica.
 In minutul 44 , oaspetii au primit o lovitura libera de la peste 20 de metri, iar Cataldi a executat impecabil.
   In repriza secunda , tabela a ramas neschimbata, desi ocazii de gol au fost de ambele parti, insa jocul nu a fost la fel de animat ca in prima parte.banderola de capitan i-a fost incredintata lui Iancu, in conditiile in care jucatorul nu a mai fost convocat :in ultimile luni la actiunile echipei de tineret ca urmare a conflictelor cu ex-selectionerul Bogdan Stelea.
ECHIPELE DE START
ROMANIA U21 :Buzbuchi – Bălașa, Țîru, Boldor, St. Filip – Nedelcu, Al. Crețu – G. Iancu, Mitriță, D. Rotariu – Pușcaș
ANTRENOR :VIOREL MOLDOVAN

ITALIA U21:Bardi – Zappacosta, Bianchetti, Atei, Biraghi – Crisetig, Cataldi, Berardi – Battocchio.
ANTRENOR:Luigi Di Biagio