Petrolul a castigat lejer la Iasi. CSMS Iasi – PETROLUL 1- 5

“Lupii galbeni ” au predat o nouă lecţie de fotbal în deplasare.
După victoria categorică de joi de la Plzen (scor 4-1 cu Viktoria), Petrolul a câştigat din nou lejer în deplasare, la Iaşi, în etapa a 3 a din liga 1, scor 5-1 împotriva echipei locale CSMS.
Teixeira, Mutu, Tamuz (dublă) şi Albin au marcat sub Dealul Copoului, încheind o săptămână perfectă pentru găzari.
Duminică seara, la Iaşi Petrolul a predat amfitrionilor un fotbal de manual, chiar dacă în primele 10 minute au fost dominaţi de elevii lui Lăcătuş.
” Lupii galbeni” au deschis repede scorul în minutul 19 prin Teixeira, portughezul primeşte o pasă excelentă de la Albin şi înscrie printr-un şut superb pe colţul lung.

În minutul 25 Wesley a marcat dintr-o lovitură de cap golul de onoare al gazdelor, după o centrare a lui Ciucur.
În finalul primei reprize Mitici, a primit direct cartonaș roșu, după un fault la Juan Albin.

Scor la pauză 1-1

În minutul 50, Albin îi pasează lui Mutu decarul ploieştenilor a scăpat singur cu portarul ieșenilor şi a înscris lejer pe lângă acesta.
În minutul 55 şi-a intrat în rol Toto Tamuz, isrelianul a dus scorul la 3-1 după un şut la colțul lung.
În minutul 71 Mustivar, la simţit pe Tamuz, i-a păsat fără să se uite și Toto a îndeplinit o simplă formalitate ducând scorul la 4-1 (specialitatea casei).
În minutul 90, Alcenat, a fost eliminat după ce a primit al doilea galben, dar nu a mai contat.
În minutul 90 + 2, Albin a închis tabela printr-un eurogol, direct din lovitură liberă de la 25 de metri.
5-1 la pentru Petrolul, un scor care asigură “lupilor ” fotoliul de lider, pentru minim o etapă.

Alte faze importante…

În minutul 11 Mutu a reluat cu capul pe poartă din 6 metri, Plămadă a respins mingea de pe linia porții.
În minutul 24 Olah a prins o “bombă ” de la 20 de metri, Pecanha a avut o paradă fantastică respingând balonul de sub tranversala.
În minutul 30 Wesley a șutat pe jos, de la 20 de metri, Pechana a fost (din nou) la post.
În minutul 38 Toto Tamuz a şutat tare pe jos, de la 17 metri, la colțul lung, dar mingea a trecut razant cu bara porţii.
În minutul 48 Mutu şutează slab de la 6 metri de poartă, Caparco a respins în corner.
În minutul 53 Albin a trimis pe lângă poartă din 4 metri, aflandu-se faţă în faţă cu portarul ieşenilor.

După 3 minute de prelungiri Balaj a fluierat sfârşitul meciului, scor final 5-1 pentru Petrolul, o victorie mai mult decât concludentă.
Cu acest rezultat Petrolul a acumulat punctaj maxim după 3 etape (9 puncte) şi aşteaptă cu un moral formidabil “derby-ul de tradiţie ” cu Rapid, din etapa a 4 a, partidă se va disputa sâmbătă 16 august, începând cu ora 21.00 pe “Ilie Oana”.

CSMS Iaşi: Caparco – Mitici, L. Munteanu, Plămadă, I. Voicu (Vladu ’68) – Ciucur, Creţu (Dedu ’64), Olah, Bosoi – Pălimaru (Călugăru ’67), Wesley. Antrenor: Marius Lăcătuş

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Alcenat, Gerson (Hoban ’46), Geraldo, Fanchone – De Lucas (Marinescu ’82), Mustivar – Albin, Mutu (Nepomuceno ’78), Teixeira – Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu

foto : dolce-sport.ro