Petrolul Ploiesti – Viktoria Plzen 1-1 . Calificarea in play-off se va juca saptamana viitoare in Cehia

Joi , 31 iulie 2014 a avul loc partida dintre Petrolul Ploiesti si Viktoria Plezen(Cehia) contand pentru turul III preliminar din Europa League.
Stadionul “Ilie Oana” a devenit neincapator pentru suporterii ploiesteni veniti sa sustina echipa lor de suflet, astfel ca partida s-a desfasurat in fata a 15.000 de suporteri ploiesteni si doar cativa suporteri veniti din Cehia.
Vazut dintre suporteri , spectacolul din teren, trece pe planul secund, desi toata lumea are un ochi”aruncat” in teren , iar celalalt spre liderul de galerie.
Lupii nu l-au uitat nici pe suporterul olandez care anul trecut si-a pierdut viata in centrul orasului , venit sa-si sustina echipa de suflet, dedicandu-i acestuia un mesaj.
Timp de 90 de minute intreaga suflare petrolista a cantat , si a incurajat echipa cat a putut de bine, iar acest lucru s-a rasfrant asupra jucatorilor nostri , cei din urma incepand prima repriza in forta.Ocaziile nu au intarziat sa apara inca din primele minute cand Nepomuceno scapa singur spre poarta adversa , dar Kozacik iese si respinge.
Replica cehilor vine in minutul 13 cand Bakos plonjeaza in urma unei centrari din fata portii lui Pecanha , dar nu ajunge la minge.
In minutele urmatoare , galben-albastrii rateaza doua ocazii de a inscrie prin Albin care a sutat in bratele portarului ceh , desi in derapta sa se afla Tamuz si Nepomuceno care trage de la 20 de metrii peste poarta lui Kozacik.
In minutul 24 Petrolul scapa ca prin urechile acului in urma unei lovituri libere, mingea trecant milimetric de poarta aparata de Pecanha.
Desi pericolul de a primi gol a fost foarte mare, galeria ploiesteana parca canta din ce in ce mai tare ,indemnandu-si favoritii de la spate spre victoria mult dorita.
Atacurile petrolistilor catre poarta adversa nu au incetat sa apara, dar suturile pareau anemice , defectuoase , lipsite de forta, astfel ca Alcenat si Nepomuceno rateaza cateva ocazii de a modifica tabela de marcaj in favoarea prahovenilor.
La finalul primei reprize , Tamuz pune in real pericol poarta aparata de Kozacick printr-un sut sanatos de la marginea careului, insa cel din urma prinde cu greu mingea .
In minultul 56 Albin s-a accidentat usor , dar nu mai poate continua meciul, asadar este inlocuit de Mutu.
Hoban rateaza si el doua ocazii de a inscrie in minutul 57 cand mingea se duce departe de poarta lui Kozacik si in minutul 66 cand suteaza puternic, dar mingea se loveste de fundasul ceh.
Un alt pericol la poarta lui Pecanha vine in minutul 70 cand Horvatah expediazamingea periculos, dar numarul 1 al ploiestenilor respinge.
In minutul 72 iese Nepomuceno si intra Priso, iar in minutul 75 Adrian Mutu inscrie pentru ploiesteni!
Tot stadionul s-a cutremurat , toti supotrerii si-au strigat cat au putut de tare bucuria golului!Atmosfera extraterestra pe “Ilie Oana”! Dupa reusita sa, Mutu s-a apropiat de galerie , iar eu in peluza fiind , foarte aproape de margine, am putut citi pe buzele lui “voi ati jucat in teren , nu noi, voi ati marcat”!
Dupa reluarea jocului, cehii sunt vizibil demoralizati, insa in minutul 83 Kovarik centreaza pentru Bakos, care reia periculos cu capul pe langa poarta lui Pecanha.In minutul 87 are loc ultima schimbare a petrolistilor cand iese Tamuz si intra in locul sau NKoyi.Acelasi Bakos reia cu capul in coltul lung , punanad din nou in pericol poarta ploiestenilor in minutul 90, dar mingea trece pe langa poarta.
Atacurile repetate ale cehilor dau roade , iar in minutul 90+1 Kolar restabileste egalitatea pe “Ilie Oana” , astfel ca Viktoria Plezen pleaca favorita in mansa a doua a turului III preliminar.
Chiar si asa , galeria petrolista continua sa cante , sa-si incurajeze favoritii, sa ii cheme “Petrolul, vino-ncoa, saluta-ti galeria”, aratandu-le celor din urma inca o data dragostea ce le-o poarta.

Echipe de start: Petrolul:Pecanha – Alcenat, Gerardo, Gerson, Fanchone – Hoban, De Lucas – Nepomuceno, Albin, Teixeira – Tamuz
Rezerve: Bolboaşă, Beţa, Mustivar, Priso, Marinescu, Nkoyi, Mutu
Viktoria:Kozacik – Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky – Horava, Horvath – Petrzela, Vanek, Pilar – Bakos
Rezerve: Bolek, Hejda, Hrosovsky, Kovarik, Kolar, Tecl, Chramosta

Cartonase galbene:Juan Albin(32′), Reznik(48′), Priso(80′)