Germania a castigat Campionatul Mondial Brazilia 2014 . Germania- Argentina 1-0

h-51479562-1

Germania a câștigat aseară pe stadionul Maracana al patrulea titlu mondial din istorie după ce a învins în finala Campionatului Mondial 2014 pe Argentina, golul victoriei fiind
Înscris de Mario Goetze în minutul 113.

Finala Mondialului a fost destul de palidă, cele două echipe jucând foarte pragmatic, în timpul celor 90 de minute sunt de consemnat doar două ocazii mari de gol.
Prima ocazie a fost a lui Gonzalo Higuain acesta a şutat aiurea pe lângă poartă din câţiva metri după o pasă dată aiurea înapoi de Toni Kroos.
Apoi Benedikt Howedes a şutat în bară laterală după un corner.

După pauză, partida  a fost una crâncenă, pigmentată cu durităţi.

Prelungiri…

În prima repriză a prelungirilor au fost doar două momente importante, în minutul 91 Schurrle, din interiorul careului a şutat la poartă, din pasa lui Gotze, dar Romero a respins, apoi în minutul 97, Palacio, a preluat pe piept, a reuşit un lob peste Neuer, dar nu a mai ajuns la minge, aceasta trecând pe lângă poartă.

Începutul reprizei a doua repriză a “extra time-ului ” îi putea aduce eliminarea lui Aguero, sud-americanul l-a lovit în arcadă pe Schweinsteiger, dar argentinianul a fost avertizat verbal, chiar dacă Schweinsteiger ieşind afară cu sângele şiroind pe faţă (minutul 109).

După 4 minute a venit şi “răzbunarea “, Schurrle a centrat perfect în careu, Mario Goetze a preluat pe piept şi l-a învins pe Romero printr-un şut la colţul lung… (minutul 113).
1-0 pentru Mannschaft şi trofeul mondial lua drumul Europei.
La ultima fază a meciului, Messi a şutat total aiurea peste poartă din lovitură liberă şi Germania a devenit ” Regina Lumii “.

Finala de la Rio de Janeiro a devenit un vis neîmplinit a lui Lionel Messi, care nu a reușit să aducă glorie “pumelor “, aşa cum făcea Maradona în Mexic ’86.

“Şoc “… deşi Lionel Messi nu a “strălucit ” în Brazilia, a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.
Iar Manuel Neuer – cel mai bun portar al turneului final.

Messi este al cincilea jucător care nu câştigă finală, dar care câştigă Balonul de Aur al Campionatului Mondial. În 1998 – Ronaldo; în 2002 – Kahn, în 2006 – Zidane şi în 2010 – Forlan.

” Suntem campioni mondiali”, au scris imediat după fluierul final nemţii de la” Bild”, asemuindu-l pe Gotze cu un” zeu al fotbalului”.

Toate cele patru victorii reuşite de Germania în finala unui la Campionat Mondial au venit la o diferenţă de un gol: 3-2 cu Ungaria (1954), 2-1 cu Olanda în 1974, 1-0 cu Argentina (1990) şi 1-0, după prelungiri, cu Argentina în 2014.

Romero nu mai primise gol de 485 de minute la turneul final.

Argentina a avut 9 meciuri disputate în prelungiri în istoria Cupei Mondiale.
“Pumele ” au câştigat şapte din acestea, singurele înfrângeri au fost cu Germania (în 2006), nemţii calificându-se în sferturi, după 4-2 la penalty-uri şi aseară, când au pierdut finală cu 1-0.

74,738 de spectatori au fost pe ” Maracana ” aseară.

Din 1966, Argentina nu a avut decât un singur meci în care nu a tras pe poartă la Mondial: cel în finală cu Germania din 1990. Primul şut pe poartă al sud-americanii a fost în minutul 65.

Cele mai importante momente ale finalei…

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer – Lahm, Hummels, Howedes, Boateng – Schweinsteiger, Kramer – Kroos, Ozil, Muller – Klose

Rezerve: Zieler, Weidenfeller – Grosskreutz, Ginter, Durm, Mertesacker, Mustafi, Draxler, Kramer, Schurrle, Podolski, Gotze

Selecționer: Joachim Low

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia – Perez, Lavezzi, Messi – Higuain.

Rezerve: Orion, Andujar – Federico Fernandez, Campagnaro, Basanta, Gago, Di Maria, Maxi Rodriguez, Augusto Fernandez, Alvarez, Palacio, Aguero

Selecționer: Alejandro Sabella

Arbitru: Nicola Rizzoli

Printre foşti mari jucători în tribunele de pe “Marcana ” au fost prezenţi şi Pele, Kaka și Beckham.

Cu câteva minute înainte de începutul meciului, Khedira s-a accidentat și în locul său a intrat Kramer.

Angela Merkel, cancelarul Germaniei, a trăit la cote maxime meciul, iar la bară lui Howedes a speriat-o chiar şi pe Dilma Rousseff, preşedintele Braziliei.

La mijlocul primei reprize regizorii transmisiunii a au arăt o imagine senzaţională, cu statuia lui Iisus din Rio de Janeiro, care veghează asupra stadionului” Maracana”, în momentul apusului.

Despre meci…

Minutul 3 – Schweinsteiger a executat lovitură liberă, direct în zid.

Minutul 4 – Higuain, a şutat la colțul lung, dar pe lângă poartă.

Minutul 8 – Messi a luat o fază pe cont propriu, a centrat perfect în careu, dar Schweinsteiger a respins în extremis.

Minutul 13 – Demichelis l-a blocat în 6 metri pe Klose înainte ca germanul să lovească mingea cu capul.

Minutul 17 – Kramer a primit un umăr de la Garay, meciul a continuat dar după câteva momente arbitrul Rizzoli l-a observat pe “neamţ ” căzut la pământ şi a oprit jocul.

Minutul 28 – Romero, a prins o minge centrată de Schweinsteiger pentru Muller.

Minutul 29 – Schweinsteiger vede cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Lavezzi.

Minutul 30 – Argentina înscrie dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.
Lavezzi centrează perfect în careu, Higuain marchează, din interiorul careului, dar “vârful ” sud americanilor era în poziţie de ofsaid.

Minutul 34 – Un alt cartonaş galben pentru germani. Zabaleta este faultat dur de Howedes.

Minutul 37 – Şut puternic de la 16 metri a lui Schurrle, Romero a respins extraordinar.

Minutul 40 – Messi a intrat în careul mic, l-a driblat pe Neuer, dar Boateng a respins mingea în ultimul moment.

Minutul 43 – Kroos a șutat cu laţul de la marginea careului mare, dar portarul argentinienilor a prins fără emoții.

Minutul 47 – Perez i-a păsat perfect lui Messi, decarul “pumelor ” a scăpat faţă în faţă cu Neuer, dar şutul argentinianului a trecut milimetric pe lângă poartă.

Minutul 57 – Higuain, a fost bruscat de Neuer, în interiorul careului, golkeperul german la lovit cu genuchiul în figură pe atacantul argentinian în momentul în care a boxat și mingea.

Minutul 62 – Schurrle a centrat în careu spre Ozil, dar mingea a fost deviată Mascherano.

Minutul 64 – Cartonaş galben pentru Mascherano pentru un fault asupra lui Klose

Minutul 65 – Aguero vede şi el cartonaşul galben după un fault asupra lui Schweinsteiger.

Minutul 71 – Schurrle a primit o pasă bună la marginea careului, dar Mascherano a respins profitând de preluarea greşită a adversarului său.

Minutul 75 – Messi a încercat să înscrie cu un şut de la distanţă, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Minutul 78 – Messi, a driblat tot ce a întâlnit în cale, i-a păsat în careu lui Palacio, dar Neuer, a ieşit în faţa argentinianului şi a prins mingea.

Minutul 82 – Kroos a şutat cu latul, de la 16 metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă lui Romero.

Minutul 83 – Un spectator a pătruns pe teren, arbitru Rizzoli a întrerupt pentru câteva momente partida.