“Lupii galbeni ” bat tot in amicale .Petrolul – Slaven Belupo 2 – 0

Imagine

Petrolul incheie al treilea meci in pregătiri cu incă o victorie: Petrolul – Slaven Belupo 2 : 0

Petrolul a disputat azi al treilea amical din stagiul de pregătire de la Maribor (Slovenia) şi s-a impus cu scorul de 2-0 împotriva Slaven Belupo (Croaţia) o echipa ce s-a salvat in extremis de la retrogradare in campionatul trecut.

Ploieştenii au început meciul în următoarea formulă: Cobrea – Beța, Hoban, Geraldo, Fanchone – Mustivar, De Lucas – Albin, Mutu (cpt), Morar – Tamuz.

În minutul 45: are loc o fază colectivă de atac, Mutu îi trimite lui Mustivar, iar acesta reia, cu latul, în poartă. Petrolul conducea cu 1-0.

Lucescu schimbă liniile, astfel că la Petrolul au evoluat în partea secundă: Bolboașă – Alcenat, Gerson, Satli, Beța – Marinescu (cpt), Romario – Priso, Albin, Nepomuceno – Nkoyi.

În minutul 57:  Nkoyi reia în poartă, după o fază colectivă de atac. Petrolul – Slaven Belupo 2 : 0.

După victoria cu 2-0 în faţa celor de Slaven Belupo, “lupii ” se află la al treilea succes consecutiv meciurile în amicalele din Slovenia, după ce în primul meci au câştigat cu 5-0 împotriva celor de la Volga Novgorod si in cel de-al doilea tot 2-0 cu campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb.

Următorul amical al lupilor va avea loc miercuri, contra campioanei Sloveniei, NK Maribor .