Petrolul – Volga Novgorod 5-0 ,in primul amical din Slovenia

Imagine

Petrolul a disputat în  aseară la Maribor primul amical al stagiului de pregătire din Slovenia,adversară fiind Volga Novgorod.Pentru această partidă,Răzvan Lucescu a folosit două formule de echipă,în prima repriză a folosit următorul 11.

Pecanha – Peteleu, Hoban, Gerson, Fanchone – Mustivar, Marinescu – Nepomuceno, Mutu (cpt), Morar – Tamuz. În prima repriză s-au consemnat și debuturile noilor veniți în haită Peteleu,Fanchone și Nepomuceno.

Lupii au început foarte bine meciul și după numai 8 minute au deschis scorul printr-un sut bombă a lui Vlad Morar

Minutul 16: Goooool Petrolul! Nepomuceno primește o pasă excelentă de la Marinescu, scapă de adversarul direct și șutează puternic pe jos. 2-0 pentru Petrolul și primul gol a lui Nepumuceno în tricoul galben-albastru

Minutul 35: Goooool Petrolul! Tamuz mărește diferența cu un șut din afara careului. Petrolul conduce cu 3-0.

Minutul 39: Goooool Petrolul! Toto Tamuz reia cu capul o centrare a lui Nepomuceno realizând dubla. 4-0 pentru Petrolul.

Minutul 45: Goooool Petrolul! Mutu execută impecabil o lovitură liberă directă, balonul atinge bara și intră în poartă.

După pauză,Răzvan Lucescu schimba toată echipa,alți trei fotbalisti având ocazia de debua în tricoul Petrolului. Bolboașă – Alcenat, Geraldo, Satli, Beța – Romario, De Lucas – Priso, Albin, Teixeira – NKoyi.

Minutul 54: Teixeira centrează din lovitură liberă spre Geraldo, dar portarul advers respinge balonul.

Minutul 56: Volga marchează, însă golul este anulat corect pe motiv de ofsaid.

Minutul 81: Priso scapă spre poartă, dar șutează în goalkeeper-ul rus, balonul ajunge la Albin, dar acesta trimite peste.

Petrolul reușește o primă repriză foarte bună,câștigând la final cu un categoric 5-0(5-0)Următorul meci de pregătire al Petrolului se va disputa pe 26 iunie în compania lui Dinamo Zagreb.

sursa:sportonlineph.wordpress.com