CSU ASesoft Ploiesti s-a calificat in finala Play-off-ului . CSU ASESOFT – U Mobilteco Cluj 77-68

CSU Asesoft s-a calificat în finala Play-off-ului, după 5 meciuri dificile în faţa celor de la U Mobitelco Cluj.

Campionii au jucat cu atenţie în apărare şi perfect în atac, câştigând ultima “bătălie ” cu U Cluj Napoca cu scorul de 77-68 și pregătesc primele două jocuri, de la Ploiești, ale finalei cu CSM Oradea.

Ploieştenii au fost purtaţi spre victorie de un public “vulcanic”, care a umplut sala “Olimpia” şi care a creat o atmosferă “incindiara”, cei douăzeci de suporteri veniţi de la Cluj, fiind aproape totul meciul aduşi la tăcere.

Meciul a început cu gazdele în atac, Lee și Flowers (3x3p), au dus scorul la 20-10 (min 7).

Oaspeţii au revenit în joc prin incursiunile în atac a le lui Hargrove, în minutul 16, scorul devenise 32-26 în favoarea amfitrionilor și finalul sfertului doi se anunţa echilibrat.

Arnautovic a sesizat “căderea ” elevilor săi şi i-a reintrodus pe Popovic, Mohammed și Flowers, lăsându-l pe bancă pe Burlacu, (3 faulturi).

La pauză tabela arăta scorul 37-32 pentru Asesoft, un scor care dădea bătăi de cap lui Arnautovic.

După pauză CSU Asesoft a început tare, Flowers la marcat pe Hargrove, Lee şi-a dominat adversarii și jocul părea câştigat încă din sfertul 3.

Însă… Mohammed, părea din alt film, americanul a greşit câteva mingi, oferindu-le “studenţilor” şansa de a aduce emoţii până la final. În ultimul sfert, Burlacu a făcut al patrulea fault şi a fost retras pe bancă.

Flowers și Lee au adus un avantaj de 10 puncte în ultimele 7 minute (60-50).

Fără Lalovic, clujenii au forţat pe final, încercând disperaţi să câştige fiecare minge, Hargrove ” trăgând” echipă după el, dar prahovenii au afişat mult calm şi inteligenţă în ultimul minut câştigând meciul decisiv.

Adamovic a marcat coşul campionatului…

În ultimele două secunde, bosniacul Filip Adamovic, a aruncat, aproape de sub propriul panou, spre panoul advers.

Mingea a lovit inelul și apoi a intrat în coș, reuşita sa fiind primită cu aplauze atât de coechiperi, cât şi de întreaga sală.

Imediat după sirena finală, “alb albaştrii” au format un meleu şi l-au felicitat pe Adamovic pentru reustita sa.

Scor final CSU Asesoft – U Mobitelco 77-68 şi în week-end în sala Sporturilor “Olimpia” se vor disputa primele două meciuri ale finalei.

CSU Asesoft: Popovic, Mohammed, Flowers, Burlacu, Lee

U Mobitelco: Medvedj, Hargrove, Kuburovic, Silvășan, Baciu