U Mobitelco Cluj – CSU Asesoft Ploiesti 2-2 la general . ( 75-74 ; 85-87 ) . Meciul decisiv se va disputa luni,la Ploiesti

MECIUL 3

U Mobitelco – CSU Asesoft 75-74 (41-29)

U Mobitelco: Medvedj, Hargrove, Cuic, Silvășan, Baciu
CSU Asesoft: Popovic, Mohammed, Guțoaia, Krapic, Lee

Campionii au făcut un al doilea pas greșit în seria semifinală cu U Mobitelco, anulându-și astfel posibilitatea de a desluși misterul calificării în ultimul act, în urma „dublei” din Ardeal. Condusă cu 2-1, la general, CSU Asesoft nu mai are decât alternativa victoriei, vineri seară, pentru a putea trimite seria în joc decisiv.

Cu bateriile încărcate după o săptămână de pauză, și încurajați de un public incandescent, clujenii au avut un start bun de partidă, în care americanul Hargrove a beneficiat de libertate de exprimare. Mai atenți în planul recuperărilor ofensive și, totodată, cu un plus de viteză în atac, ardelenii au dus scorul la 16-11 (min 6), obligându-l pe Arnautovic să ceară „time-out”.

Fără Mohammed, retras pe bancă după ce a contabilizat foarte ușor două greșeli personale, campionii au afișat destule probleme în planul construcției, asta și din cauza marcajului strâns al gazdelor. De altfel, doar finlandezul Lee a părut capabil să „absoarbă” presiunea adversarilor direcți, Kuburovic sau Baciu nereușind să-l „scoată din priză” pe centrul Asesoftului. Cele 12 puncte marcate de Lee în tot atâtea minute nu s-au văzut însă și pe tabelă, la ușoara stare de crispare din jocul campionilor contribuind și precizia din acțiune a elevilor lui Dorin Pintea.

După o primă repriză destul de ștearsă, Mohammed a ieșit la rampă în sfertul 3 printr-un slam-dunk în forță, care a „paralizat” defensiva clujeană, urmat de o reușită din downtown: scor 44-36 (min 24). Mult mai preocupați de defensivă, pentru a beneficia, astfel, de mai mult spațiu în atac, „alb-albaștrii” au trecut la conducere chiar înaintea ultimelor 10 minute, printr-un „buzzer” al lui Adamovic. Finalul a fost unul pe muchie de cuțit. Sparks și Silvășan au readus gazdele la conducere, 64-62 (min 37), Mohammed și Adamovic au venit cu răspunsul, dar, până la urmă, Clujul a tranșat duelul în favoarea sa: 75-74. Cât noroc, câtă neșansă …

Scorul pe sferturi: 21-15, 20-14, 13-27, 21-18

U Mobitelco: Medvedj (6p, 6rec, 8pd), Kuburovic (15p, 6rec), Baciu (16p, 5rec, 1cap), Sparks (4p, 2rec), Silvăşan (10p, 7rec, 3pd), Lalovic (5p), Hargrove (16p, 2rec, 2pd), Cuic (3p, 2rec, 4pd)
Echipa: 2p-70%, 3p-27%, FT-71%, 33rec, 19pd, 18mp, 11mc, 1cap

CSU Asesoft: Adamovic (11p, 3rec, 5pd), Burlacu (10p, 3rec, 2pd, 1cap), Mohammed (17p, 3rec, 4pd), Tica (6p), Lee (16p, 7rec, 2pd), Krapic (5p, 4rec), Popovic (5p, 5pd), Guţoaia (4p, 2pd)
Echipa: 2p-66%, 3p-31%, FT-71%, 25rec, 20pd, 16mp, 10mc, 1cap

MECIUL 4

U Mobitelco – CSU Asesoft 85-87 (54-42)

CSU Asesoft: Popovic, Mohammed, Flowers, Burlacu, Lee

Ploieștenii continuă cu șanse reale cursa către calificarea în finala play-off-ului, după ce au reușit un „break” absolut vital pe terenul rivalei din Ardeal. CSU Asesoft s-a impus cu 87-85 și-i invită pe clujeni, luni, în Sala Olimpia, pentru a da cărțile pe față.

La fix 7 luni distanță de la grava accidentare suferită la tendonul lui Achile, în partida cu Pinar Karsiyaka, din EuroCup, Jonte Flowers a bifat primele minute în play-off, Arnautovic făcându-i loc în detrimentul sârbului Tica. Într-o partidă decisivă pentru campionii en-titre, americanul a avut parte de un adversar de calibru, în persoana lui Hargrove. Asta nu l-a împiedicat însă câtuși de puțin să-și etaleze arsenalul din spatele semicercului, Flowers încheind primul sfert cu 14 puncte (3x3p).

Per ansamblu, lucrurile nu au stat la fel de bine pentru ploieșteni, care s-au văzut nevoiți să accepte presiunea gazdelor, asta și în urma unor decizii discutabile ale brigăzii de arbitri. Silvășan și Kuburovic au adus puncte importante până la pauză, scor 42-36 (min 17), Arnautovic a cerut timp de odihnă și, în ciuda insistenței lui Flowers, U Mobitelco reușea să mărească ecartul, 54-42, la jumătatea meciului.

Reveniți mai montați de la cabine, „alb-albaștrii” au dominat începutul reprizei secunde. Flowers a înscris pe contraatac, dar și din stop-șut, Krapic a alimentat ofensiva de la distanță, iar Mohammed a găsit soluția câștigătoare chiar și dintr-o poziție aproape imposibilă, pentru 58-58 (min 26). Cele două echipe au continuat să meargă cap la cap și în ultimele 10 minute, clujenii căutându-l tot mai des pe Hargrove, iar ploieștenii încercând să evolueze cât mai ordonat. Într-un final absolut nebun, în care Silvășan și Burlacu s-au tachinat reciproc din downtown, diferența a fost făcută de experiența campioanei. Mohammed a înscris coșul victoriei, iar „studenții” nu au mai găsit soluții în ultimele 9 secunde. 2-2 și totul se va decide la Ploiești.

Scorul pe sferturi: 24-25, 30-17, 16-23, 15-22

U Mobitelco: Medvedj (2pd), Kuburovic (23p, 6rec), Baciu (1p, 3rec), Sparks (3pd), Silvășan (32p, 4rec), Lalovic (2p, 1cap), Hargrove (25p, 4pd), Cuic (2p, 8rec, 5pd)
Echipa: 2p-67%, 3p-41%, FT-83%, 26rec, 15pd, 19mp, 8mc, 1cap

CSU Asesoft: Adamovic (4p, 3pd), Flowers (24p, 2rec, 4pd), Burlacu (10p, 3rec), Mohammed (14p, 3rec), Lee (7p, 2rec), Krapic (10p), Popovic (13p, 4rec, 6pd), Guțoaia (5p)
Echipa: 2p-61%, 3p-35%, FT-94%, 26rec, 16pd, 10mp, 13mc