PETROLUL – Steaua 0-0

Aseara Petrolul a remizat in derby-ul cu Steaua ( scor  0-0 ) , dupa un meci în care cele doua echipe au avut ocazii de a castiga cele 3 puncte puse in joc,in ciuda suspciunilor  de blat care planau asupra acestui meci .

Meciul de pe “Ilie Oana ” a inceput cu o coregrafie demna de Oscar,care a acoperit tot stadionul ,coregrafia fiind dedicata celor  90 de ani de la înfiinţarea clubului .

‘Lupii galbeni ” au inceput in forta partida fiind purtati in atac de cei 15 000 de suporteri fanatici si inca din minutul 3 al meciului puteau deschide scorul,

Albin a sutat de la 25 de metri,dar Prepelita respinge .

In minutul 6 , Toto Tamuz a reusit sa inscrie, insa Ovidiu Hategan,a anulat golul dupa un hent in atac .

Trei minute mai tarziu, Tatarusanu a respins in corner “torpila ” de la 25 de metri a lui Pablo De Lucas .

In minutul 23 , jucatorii celor doua echipe au fost la un pas de o bataie generala la mijlocul terenului dupa un fault comis de Pintilii asupra lui Albin .

In ultimele minute ale primei reprize , Tatarusanu a intervenit , in fata lui Albin, dupa un un-doicu Walter Fernandez ( minutul 42 ) ,apoi

la sutul din 10 metri a lui Tamuz ( minutul 44 ) .

Repriza s-a incheiat cu o ocazie a oaspetilor , Adi Popa l-a driblat pe Pechana ,in coltul careului mare ,lateral stanga  ,dar nu a reusit sa paseze unui coechipier.

Repiza a doua a debutat cu o mare ocazie a Stelei ,Iancu a sutat in bara dupa o pasa excelenta a lui Tanase ( minutul 50 ).

In minutul 65 , Chipciu a sutat la coltul scurt , dar mingea s-a dus in bara,dupa doua minute acelasi Chipciu scapa singur spre poarta ploiestenilor ,dar suteaza in Pechana .

In minutul 67 , Walter Fernandez a centrat  in careu dar Tamuz a trimis slab spre poarta de la 11 metri  .

Petrolul continua asaltul portii adverse, Albin a sutat in zid din lovitura libera ,mingea a ajuns la De Lucas , sutul acestuia s-a dus in bara ( minutul 70 ) .

In minutul 73 ,Varela a reusit un tackling ,in momentul in care Priso a incercat sa suteze pe coltul scurt.

In minutul 78 Prepelita a sutat din cadere , pe langa poarta  din 10 metri ,dupa o pasa trimisa de Tanase .

In minutul 79 Adi Popa a centrat in careu,dar Tanase a trimis aiurea cu capul pe langa poarta .

Cu 4 minute inainte de final,Hoban  a sutat periculos din intoarcere pe coltul lung ,dar Tatarusanu a respins in extremis .

Ultima ocazie  a meciului a apartinut “gazarilor” , De Lucas a executat un corner  pe coltul lung pentru Geraldo,  Varela a respins pana la Pires,mijlocasul ploiestenilor a sutat in Latovlevici.

Dupa 3 minute aditionale,Hategan a fluierat sfarsitul partidei,scorul final fiind 0-0 ,dupa o partida frumoasa si cu ocazii de gol ale celor doua combatante.

Bataie pe teren dupa meci…

Dupa fluierul centralului,arogantul Reghenkampf si-a strans jucatorii la mijlocul terenului si cu aroganta a “incins ” hora bucurie,vazand acest lucru Pechana a vrut sa

intrerupa bucuria stelistilor ,pe un stadion arhiplin de ploiesteni , apoi s-a format un meleu , in care jucatorii si-au impartit pumni si injuraturi,”victima’ cazand Romario Pires,care a fost eliminat de catre Ovidiu Hategan .

Reghenkampf de la lord cu “sange german ” la ” golan bucurestean “…

Dupa meci si bataia de la mijlocul terenului inainte si in conferinta de presa antrenorul ” campionilor ” a fost dezamagit ca echipa sa nu a fost aplaudata pentru titlu obtinut de catre petrolisti si publicul ploiestean,uitand ca aroganta sa si hora bucuriei dupa meci,nu-i pot aduce respect si aplauze pe stadionul ‘lupilor galbeni “.

Mai mult…antrenorul bucurestenilor ( potrivit surselor ) i-a aplicat un cap in gura team-managerului Petrolului Cristi Vlad , dand dovada de un gest golanesc,asemanator bunului sau prieten,Meme Stoica .

O coregrafie demna de Premiile Oscar

Cei 15 000 de spectatori prezenți aseară  pe stadion , au realizat , înaintea partidei, o coregrafiespeciala , gândită pentru a celebra cei 90 de ani de istorie a clubului.

La Peluza I,  o coregrafia 3D a  avut simbolul ”Petrolul 90 de ani”, in tribuna a II-a s-au vazut siglele Petrolului  de-alungul anilor , peluza a II-a a fost acoperită de o imagine retro dintr-un meci disputat pe “vechiul Ilie Oana ” , iar la tribuna I suporterii petrolisti au fluturat steaguri galben – albastre .

Dupa afisarea coregrafiei,au fost aprinse torte .

Peluza 1, Tribuna a doua si Peluza 2 au fost unite de un banner mare cu mesajul : ”Flacăra pasiunii oferită nouă, zecilor de generații, arde… pentru o echipă născută din resurse locale și cu trudă, o echipă a orașului și a regiunii. Petrolul era și va fi, totuși, o adevărată familie!”.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme – Mustivar (Romario ’87), De Lucas – Priso, Albin (Camara ’83), Fernandez (Marinescu ’70) – Tamuz

Rezerve: Bornescu – Beţa,  A. Radu, Gerson

Antrenor: Răzvan Lucescu

Steaua: Tătăruşanu – Varela, Szukala, Gardoş (Râpă ’52), Latovlevici – Pintilii (cpt.), Prepeliţă – Adi Popa, Chipciu, Tănase (Vâlceanu ’81), Keşeru (Iancu ’46)

Rezerve: Niţă – L. Filip, Pîrvulescu, Răduţ

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); Asistenţi: Micloş Nagy (Cluj) şi Octavian Şovre (Oradea); Adiţionali: Dragoş Istrate (Bucureşti) şi Nicolae Botaş (Timişoara); Stadion: Ilie Oană (Ploieşti); Spectatori: 15.000

Cartonaş roşu: Romario ’90 + 3

“A fost un meci extrem de spectaculos, între două echipe care nu mai aveau nicio miză și au ieșit faze foarte spectaculoase. În prima repriză cred că am evoluat mai bine decât Steaua. În partea secundă, având în vedere calitatea mai bună a jucătorilor pe care Steaua îi are în față, cred că au dominat ușor ei.

Ceea ce s-a întâmplat la final lasă însă un gust amar, pentru că un astfel de meci trebuia să se încheie cu totul altfel. Nu vreau să vorbesc foarte mult despre asta, nu spun nici că ar fi fost o provocare, dar celor de la Steaua le spun că ar fi bine să se uite la meciul de azi de la Barcelona cu Atletico și să vadă decența cu care jucătorii de la Atletico și antrenorul lor, Diego Simeone, s-au bucurat pentru titlu.

Avem multe de învățat de afară, totul este altfel la noi, totul este ciudat, cu scandaluri. Eu am mai spus asta, Steaua a câștigat binemeritat această ediție de campionat, dar, ținând cont de această rivalitate, nu mai era nevoie de un asemenea gest”, a spus Răzvan Lucescu în direct la Digi Sport.

Petrolul va disputa ultimul meci din campionat , in deplasare , la Corona Brașov .

Partida de la Brasov este programata marți, 20 mai, la ora 19.45, fiind transmis, în direct, de Dolce Sport.

După meci , “lupii galbeni ” vor intra în vacanță până la jumătatea lunii iunie,urmand sa fie stabilit si programul pregatirilor din meciurile amicale,Europa League si editia viitoare de campionat.