“Blestemul egalurilor ” continua… PETROLUL – Astra Giurgiu 0-0 in semifinalele Cupei Romaniei (mansa 1)

La doar 10 zile după remiza din campionat (scor 1-1), Petrolul și Astra s-au “duelat ” şi în prima manşă a semifinalelor Cupei României, la fel ca în liga 1, cele două combatante au practicat un joc plictisitor, în multe momente al acestuia.
“Lupii galbeni ” au început în forță, în minutul 3 Albin cade în careu după un duel cu Yahaya, dar Balaj, nu a acordat nimic, reluările tv dându-i dreptate centralului.
În minutul 26, Tamuz a a trimis peste poartă, după un şut din întoarcere.
Oaspeții puteau deschide scorul, însă lovitura de cap a lui Ben Youssef, din minutul 30, a ajuns în braţele lui Pechana.
0-0 la pauză, după o repriză în care cele două echipe parcă au jucat şah, inchiozandu-se reciproc la mijlocul terenului.
După pauză, gazdele au fost forţat în ofensivă.
Dar, prima ocazie importantă a aparţinut giurgiuvenilor, în minutul 49, Seto Takayuki a fost blocat în extremis de Manasse, înainte să şuteze la poartă.
În minutul 65, Fernandez a reluat slab din 8 metri.
În minutul 67, Camara a şutat puternic din 8 metri, dar Silviu Lung JR. a fost la post.
În minutul 76, Matel respinge de pe linia porţii, cu capul şutul lui Teixeira.
În minutul 85, astristii au dat emoţii întregului stadion, Budescu a executat perfect o lovitură liberă dar Pecanha, a respins providenţial în corner.
Ultima ocazie a partidei i-a aparţinut lui Teixeira, în minutul 87, portughezul a reuşit un trasou de la 25 de metri dar acesta a trecut peste transversală.
Spre sfârşitul partidei, văzând neputinţa petroliştilor, galeria a scandat ” Jucaţi fotbal ” şi ” Ruşine să vă fie “, după meci Zicu fiind apostrofat şi înjurat de o parte dintre aceştia .
Un egal care îl face optimist pe Răzvan Lucescu, acesta declarând: ” “Acest 0-0 ne oferă un uşor avantaj pentru retur. Cu calm, cu răbdare şi cu spirit de luptă putem depăşi acest blocaj psihologic. Să nu uităm că am avut şi mulţi accidentaţi!”

Petrolul – Astra 0-0

Petrolul: Pecanha – Beța, Manasse, Geraldo (cpt), Guilherme – Hoban, De Lucas (60 Fernandez) – Priso (71 Zicu), Teixeira, Albin – Tamuz (56 Camara). Antrenor: Răzvan Lucescu

Astra: Lung – Mățel, Găman, Youssef, Morais (cpt) – Yahaya – Yoda, Laban, Takayuki (72 Budescu), De Amorim (80 Enache) – Yazalde (78 Bukari). Antrenor: Florin Marin

Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) – arbitru; Octavian Șovre (Oradea), Miclos Nagy (Cluj) – asistenți; Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea), Cătălin Popa (Pitești) – adiționali; Ovidiu Artene (Vaslui) – rezervă.

Observatori: Octavian Goga (Brașov), Adrian Vidan (București)

Declarații la conferinta de presa :

Răzvan Lucescu: ”A fost un meci dificil, am întâlnit una dintre cele mai bune echipe din campionat, cu jucători buni și mișcare foarte bună. Per total a fost un meci echilibrat, cu perioade pe care ambele echipe le-au controlat, fără însă a profita de aceste situații. Mi-aș fi dorit să câștigăm cu 3-0 și să stăm liniștiți, dar nu am jucat singuri. Am întâlnit echipa de pe locul 2. Trebuie să recunoaștem că traversăm o perioadă dificilă în care nu prea avem realizări. A fost un număr mic de ocazii, undeva la 2-1 pentru noi, cu o intervenție foarte bună a lui Pecanha la acea lovitură liberă. Cu acest rezultat de 0-0, la finalul primelor 90 de minute, calificarea se va decide în retur. Noi plecăm cu un ușor avantaj, cel puțin psihologic”.

Florin Marin: ”Nu mi-a fost teamă de acest meci, e vorba doar de respect. Mi-am luat măsuri la centru, acolo unde Petrolul este puternică, am încercat să-i blocăm în multe perioade și am și reușit acest lucru. Am introdus trei jucători de atac, capabili să țină de minge pentru că noi, la un moment dat, pierdeam foarte ușor mingiile, greșeam mult. După acest meci, niciuna dintre echipe nu este favorită. Trebuie să înscriem ca să ne calificăm. Și în prelungiri să ne calificăm, numai să jucăm finala”.