Egal pentru …Steaua . PETROLUL – Astra 1-1

Egal cu Astra la debutul lui Lucescu

La primul joc cu Răzvan Lucescu pe banca tehnică, galben-albaștrii au obținut o remiză în fața Astrei Giurgiu, formație care deși n-a marcat pe Ilie Oană a plecat cu un punct grație autogolului lui Alcenat, în timp ce Petrolul a reușit egalarea în prelungirile partidei, prin Hoban. Înainte cu 3 minute de a înscrie, ploieștenii au reclamat un penalty la hențul comis de Papp în careu, dar arbitrul Hațegan n-a dictat nimic.

Petrolul n-a reușit să iasă din zodia remizelor nici după derby-ul de duminică seara împotriva Astrei, scor 1-1, bifând al zecelea rezultat de egalitate din actuala stagiune. Jocul a început promițător pentru lupi, însă lovitura de cap a lui Mutu, din minutul 3, l-a găsit la post pe Dani Coman. În încercarea de a destabiliza defensiva oaspeților, Zicu și Teixeira au schimbat în permanență locurile pe flancuri, dar lupta de la mijlocul terenului a acaparat spactacolul în prima jumătate de oră. Tamuz putea înscrie, dar Găman a intervenit salvator prin alunecare și a trimis în corner, iar căpitanul Mutu l-a încercat, din nou, pe Coman, cu un șut puternic de la 25 de metri. Contrar cursului jocului, Astra a deschis scorul înainte de pauză. Laban a trimis în careu o lovitură liberă de pe dreapta, iar balonul, care n-avea voie să cadă, s-a lovit de Alcenat și a intrat în poartă spre stupefacția generală.