JO SOCI 2014. Rezultatele sportivilor romani de duminica si luni

Eva Tofalvi
Eva Tofalvi
 ​Sportiva Eva Tofalvi s-a clasat, duminica, pe locul 22 in proba de sprint 7,5 kilometri din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, informeaza site-ul oficial al competitiei, conform Mediafax.Tofalvi a incheiat proba cu timpul 22:01.5 si s-a calificat pentru proba de urmarire.

Ania Caill, locul 34 in cursa de coborare a supercombinatei de schi alpin

Ania Caill
Ania Caill
 Schioarea Ania Monica Germaine Caill a incheiat, luni, pe locul 34 cursa de coborare din cadrul supercombinatei de schi alpin de la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, informeaza site-ul oficial al competitiei, conform Mediafax.Caill a fost ultima sportiva intrata in cursa si s-a clasat pe ultima pozitie dintre schioarele care au terminat intrecerea.Ania Monica Germaine Caill a fost cronometrata cu timpul de un minut, 51 de secunde si 91 de sutimi, cu noua secunde si 23 de sutimi mai slab decat castigatoarea coborarii de la subercombinata, americanca Julia Mancuso.

In urma acestui rezultat, Ania Monica Germaine Caill a ratat calificarea in mansa de slalom a supercombinatei de schi alpin.

Ioan Achiriloaie, locul 46

Matthias Mayer, campion olimpic la Soci
 Romanul Ioan Valeriu Achiriloaie a ocupat locul 46 in proba de coborare din cadrul concursului de schi alpin la Jocurile Olimpice de la Soci. Aurul olimpic i-a revenit austriacului Matthias Mayer. Bode Miller a ocupat doar locul opt.

Achiriloaie, care a intrat ultimul in concurs, a incheiat parcursul cu timpul 2:17.46 (sportivul din Romania a fost penultimul in ierarhia generala).

Valentin Cretu, locurile 31 si 28 in primele doua manse

Sportivul Valentin Cretu s-a clasat pe locurile 31 si 28, sambata, in primele doua manse ale probei de sanie simplu masculin din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna de la Soci, informeaza site-ul oficial al competitiei, conform Mediafax.

Cretu a ocupat locul 31 in prima mansa, cu timpul 53.562, iar in mansa secunda s-a clasat al 28-lea, cu timpul 53.279.

Sorin Iulian Patea, eliminat in calificarile de la sarituri cu schiurile – trambulina normala