Victorie cu emotii…CSU Asesoft – BC Timișoara 84-82

SAM_0320

Partida dintre CSU Asesoft şi BC Timişoara a fost una interzisă cardiacilor.

. Victoria cu BC Timișoara a demonstrat încă o dată că ploieştenii sunt “greu de ucis” în campionat, pe teren propiu.

Cu Marshall făcând în multe situaţii “legea ” pe teren, campionii au forţat încă din debutul întâlnirii.

Fenn şi Conley au încercat să îi readucă pe bănăţeni în joc, dar jocul perfect din primul sfert a lui Lee, a dus scorul la 24-17 (min 11).

Noul venit în “tabăra campionilor ” Popovic a adus un aport ofensiv, sârbul pasând excelent pentru coechipierii săi.

Oaspeţii au revenit în joc prin Jovanovic şi Gacesa ducând scorul pauzei la 36-32.

Timişorenii revigoraţi după pauză

În primele 5 minute, timişorenii au deţinut controlul meciului Jovanovic și Andrei au înscris lejer de la distanţă.

În ultimul sfert, Marshall a fost şi înger şi demon, greşind de multe ori pasele. În ultimele două secunde Guțoaia a marcat de la două puncte şi a dus meciul în prelungiri : (66-66).

Prelungiri pline de suspans

Jovanovic a înscris cu fault de lângă Lee, Fenn a transformat o singură liberă, timişorenii fiind la un pas de a câştigat meciul, dar “trezirea ” lui Marshall s-a simţit, americanul şi-a împărţit punctele cu finlandezul Lee.

În ultimule secunde Jovanovic a ratat intenţionat o aruncare liberă la scorul de 84-82, însă ” zeiţa Fortuna ” a fost alături de campioni, recuperarea lui Krapic a închis tabela.

Final Four-ul Cupei României la Ploieşti.

După 6 ani, Final Four se va disputa la Ploieşti.

Ieri, CSU Asesoft Ploieşti a reuşit să câştige licitaţia pentru faza finală a Cupei, în dauna celor de la BCM U Piteşti.

La Final Four sunt calificate : CSU Asesoft, CSM Oradea, BCM Piteşti şi Energia Rovinari.

„Cu eforturi mari am reuşit să aducem Final Four-ul Cupei României la Ploieşti. Suntem fericiţi că vom putea găzdui un spectacol baschetbalistic de cel mai înalt nivel, la finalul căruia sperăm să ne ajudecăm un nou trofeu. Chiar dacă am depăşit puţin bugetul planificat, lucru care are mai puţină importanţă în acest moment, am izbutit să le facem o bucurie imensă tuturor fanilor noştri”, a declarat Ionuţ Georgescu, preşedintele executiv al campioanei.

Turneul final se va desfăşura în perioada 11-12 aprilie. În prima semifinală, CSM Oradea îşi va măsura forţele cu BCM U Piteşti, pentru ca, în cea de-a doua, CSU Asesoft să forţeze accederea în ultimul act împotriva Energiei Rovinari.