CSM Oradea – CSU Asesoft Ploiești 91-99.

Derby-ul etapei Ligii Naționale de baschet masculin, disputat între singurele echipe care, până acum aveau o singură înfrângere, între CSM Oradea și CSU Ploiești, a fost adjudecat de către prahoveni.

Orădenii, care conduc și acum ierarhia internă, s-au aflat ultima oară în avantaj în sfertul al treilea, atunci când au avut două puncte avans, 68-66. Campionii și-au respectat însă blazonul și au tranșat victoria în favoarea lor.

În 27 de minute jucate, americanul Gerald Raymond Lee a fost marcatorul meciului, cu 23 de puncte și procentaj maximum la reușitele din acțiune.

Cu victoria de la Oradea, CSU Ploiești a ajuns acum pe locul doi în clasament (15 puncte), cu șapte victorii și o înfrângere, cu un punct mai puțin față de liderul din Oradea.