PETROLUL – Concordia Chiajna 2-0

“Lupii galbeni” au rupt blestemul remizelor pe teren propiu
3 luni au trecut de la ultimul succes al Petrolului pe teren propiu in liga 1.
“Victima” lupilor a fost echipa lui Ionut Chirila,Concordia Chiajna,echipa care a ramas in prima liga datorita unei hotarari a T.A.S.
Gazarii au castigat prin golurile marcate de Pablo de Lucas (minutul 26 ) si Ferebory Dore (minutul 76 ).

Petrolistii au inceput meciul in forta,cautand prima victorie acasa,dupa un “blestem” al remizelor.
In minutul 4 Hoban i-a pasat lui Camara ,acesta a şutat în Râmniceanu, iar in minutul 15 Alcenat a centrat perfect in careu,dar Boudjemaa a reluat , cu capul, peste transversală.
In minutul 26 spaniolul DE LUCAS a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea oprindu-se in vinclu .
1-0 pentru Petrolul si cum decurgea jocul ,toata lumea se astepta la un scor “fluviu”.
Până la pauză,diferenta putea fi mai mare .
In minutul 39 „centralul” meciului , Adrian Comanescu, n-a vazut un penalty clar , la un fault comis asupra lui Camara ,care a fost “luat pe sus” de un fundaj ilfovean, iar in minutul 43 Priso a scăpat singur spre poarta adversă, l-a driblat pe Râmniceanu, însă, din unghi , a şutat în portar.
Imediat dupa pauza,in minutul 50 ,Priso a inscris , dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid,un ofsaid vazut doar de asistentul Aurel Oniţă,acest lucru aducand la fluieraturi intense la adresa arbitrajului.
In minutul 76,Alcenat a centrat impecabil, DORE a reusit sa inscrie cu capul în colţul din stânga lui Râmniceanu.
2-0 pentru “lupi” si cartile erau aproape aruncate .
Pana la final ,Dore, a adus la dispare un intreg stadion ,ratand din toate pozitiile în minutele 84, 89 şi 90.
Oaspetii au contat la Ploiesti,doar in minutul 78,atunci cand Stratila s-a aruncat in careul prahovenilor ca in bazin,dar arbitru Comanescu a uitat sa-l sanctioneze pe atacantul advers pentru simulare.

Petrolul a resuit a patra victorie din actuala stagiune ,acumuland 15 puncte, aceasta victorie ducand echipa lui Cosmin Contra pe locul secund in Liga I, la egalitate cu Astra.
Etapa viitoare, “lupii ” vor juca la Dinamo Bucureşti,un meci care ,la prima vedere,pare unul facil,datorita formei extrem de slabe a bucurestenilor.
Meciul se va disputa sâmbătă,21 septembrie a.c. de la ora 21.30, pe „Arena Naţională” din Capitală.

FC Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna 2-0 (1-0)

Marcatori: De Lucas (26), Dore (76).

FC Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo Alves (cpt), Benga, Guilherme – Hoban, Teixeira (61 Mustivar) – Priso (64 Fernandez), De Lucas, Boudjemaa – Camara (70 Dore). Antrenor: Cosmin Contra.

Concordia: Râmniceanu – V. Creţu, Leca, Melinte (cpt), Savin – Neagu (67 Strătilă), N. Roşu, Purece, Coşereanu – Da Silva, Onduku (89 Zaharia). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

Au arbitrat: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) – Aurel Oniţă (Constanţa) şi Vladimir Urzică (Piatra Neamţ).
Arbitru de rezervă: Valentin Iugulescu (Târgovişte).
Observatori: Corneliu Fecioru (FRF, Bucureşti) şi Alexandru Popescu (LPF, Bucureşti).