Ce calificare…Grozav(a).Petrolul s-a calificat in Play-off-ul Europa League dupa o victorie la Arnhem. Vitesse Arnhem-PETROLUL 1-2

Petrolul a inceput partida de la Arnhem in stil de echipa mare,cu tupeu.

Dar… n-a reusit sa puna probleme m(mari) defensivei olandeze.

Prima ocazie a partidei a venit in minutul 7, sutul lui Hoban  a fost blocat de

Velthuizen.

In minutul 9, Ibarra a trecut ca un inter-city pe langa

Guilherme si a sutat peste poarta lui  Pecanha.

In minutul 21…

Boudjemaa intercepteaza o minge respinsa aiurea de fundasii celor de la Vitesse,

gresit cu capul de olandezi, intra

in careu si prinde un sut puternic sub transversala.

1-0 pentru “lupi” si biletele pentru play-off luau drumul Ploiestiului.

In minutul 33 Pechana respinge o minge centrata in careu de Chanturia.

In minutul 44  Guilherme respinge de pe linia porti dupa ce Pedersen a reluat

cu capul spre coltul lung.

Dupa doua minute de prelungiri,prima repriza a luat sfarsit cu un scor care o trimite pe

Petrolul pe panoul play-offului si cu cei 200 de suporteri petrolisti care domina sonor stadionul din Arnhem.

Repriza a doua…

In minutul 50 Geraldo respinge un sut al olandezilor,in corner.

In minutul 55,Hamza a fost aproape de a aduce liniste totala pe Gerlodrom,sutul acestuia sub bara,

a fost respins in ultimul moment in corner de catre portarul amfitrionilor.

Dupa un minutul Boudjemaa,a driblat doi fundasi adversi dar sutul sau a fost blocat.

In minutul 63 , tot Boudjemaa trece prin dribling de fundasii adversi,i-a pasat lui Grozav in careu

sutul acestuia a fost blocat.

In minutul 65,Dore suteaza pe langa poarta dupa o centrare de pe dreapta.

In minutul 72,Van Aanholt a egalat scorul pe tabela,dupa

ce s-a “trezit” cu mingea la picior.

In minutul 78,Guilherme a sutat din unghi ,mingea a fost respinsa

in corner de Velthuizen.

In minutul 80,Alcenat vede al doilea galben pentru un fault stupid si inexplicabil si este eliminat.

In minutul 89,Leerdam este la un pas de a narui visele “lupilor”,dar Pecanha respinge uimitor sutul acetuia.

In minutul 90 + 1 , Van der Struijk prinde o torpila din margine acareului,mingea ocoleste poarta.

In minutul 90 + 2…

GOOOOOL PETROLUL.GICU GROZAV REUSESTE SA INSCRIE GOLUL CALIFICARII DINTR-O LOVITURA DIRECTA.

Fluier final…

Vitesse Arnhem-PETROLUL 1-2 si “lupii” sunt in play-off-ul Europa League !!!

“Am trăit intens partida, pentru că iar era să fie nedrept fotbalul cu noi. Am câstigat,

până la urmă, în minutul 90+5, dar meritam calificarea pentru că am fost echipa mai bună.

Ne-a fost mai greu în partea a doua, când am rămas în 10 oameni,

chiar așteptam finalul să văd ce jucători sunt obositi ca să fac si ultima

schimbare cu Achim, dar când am văzut lovitura liberă am simțit că Gicu ne poate salva.

si așa a fost“,

a spus Contra la flash-interviul acordat imediat după meci la Digi Sport.

Live text (gsp.ro)

Min 90+5 – Final de meci. Vitesse – Petrolul 1-2

Min 90+5 – Goool Petrolul! 1-2. Grozav execută perfect lovitura liberă şi readuce Petrolul în avantaj

Min 90+4 – Mustivar vede galben

Min 90+3 – Kashia faultează la 17 metri şi primeşte galben. Lovitură liberă periculoasă pentru Petrolul

Min 90+2 – Pecanha boxează o centrare, Van der Struijk şutează periculos, mingea trece puţin pe lîngă

Min 90 – Ibarra centrează bine, Havenaar reia şi Pecanha e atent şi prinde

Min 89 – Contraatac al Petrolului. Guilherme avansează şi şutează, Velthuizen reţine

Min 80 – Alcenat vede al doilea galben şi este eliminat, după un duel cu Chanturia

Min 77 – Camara reia cu capul spre poartă, dar era în ofsaid

Min 76 – Propper îl faultează din spate pe Boudjemaa şi primeşte galben

Min 74 – Dore îi lasă locul lui Camara

Min 73 – Grozav intră în careu, dar centrează greşit

Min 72 – Gol Vitesse! 1-1. Van der Heijden înscrie cu un şut din 6 metri, după o fază fixă. La acest scor meciul intră în prelungiri

Min 71 – Alcenat primeşte galben

Min 67 – A ieşit Leerdam şi a intrat Propper

Min 65 – Guilherme centrează bine la bara a doua şi Dore reia modest, pe lîngă

Min 63 – Schimbare defensivă la Petrolul. Iese Hamza şi intră Mustivar

Min 62 – Ploieştenii se apără bine la un corner executat periculos în careu

Min 55 – Ocazie imensă pentru Petrolul. Hamza trimite din interiorul careului, portarul olandez scoate în corner

Min 54 – Pecanha reţine lovitura de cap a lui Havenaar

Min 51 – Leerdam vede galben

Min 46 – A început repriza secundă

Min 46 – Schimbare la pauză la Vitesse. Iese Kazaishvili şi intră Havenaar

Min 45+2 – Pauză

Min 45+1 – Mingea trimisă de Pedersen pe spate e respinsă de pe linia porţii de Guilherme

Min 43 – Hoban trimite din voleu mult pe lîngă poartă

Min 36 – Kashia trimite de la distanţă mult pe lîngă poartă

Min 34 – Ocazie importantă pentru olandezi. Pecanha respinge şutul lui Chanturia şi fundaşii Petrolului degajează

Min 30 – Din nou emoţii la poarta lui Pecanha. Chanturia şutează din unghi, mult pe lîngă

Min 29 – Pedersen reia cu capul din 6 metri, peste poartă

Min 24 – Manasse îl faultează din spate pe Ibarra şi primeşte galben

Min 21 – Goool Petrolul! 0-1. Boudjemaa deschide scorul cu un şut din 12 metri, profitînd de o poziţionare greşită a fundaşilor olandezi

Min 18 – Început modest de meci pentru Petrolul. Olandezii, mult mai periculoşi în primul sfert de oră

Min 14 – Van der Struijk a primit îngrijiri medicale după un duel cu Grozav

Min 11 – Van der Struijk şutează puternic la colţul lung, puţin pe lîngă

Min 10 – Ibarra intră în forţă în careu şi şutul său e deviat de Pecanha în corner