Remiza in “derby-ul european”.Petrolul – Pandurii 1-1

Derbiul european din liga 1,dintre Petrolul si Pandurii s-a încheiat nedecis.

Finalul partidei a fost interzis cardiacilor ,cu oaspetii deschizand scorul,gazdele egaland si ratand un penalty.

Inainte de inceputul partidei , tot stadionul s-a ridicat in picioare si a intonat imnul Romaniei,ieri ( n.a. 27 iulie a.c.) fiind Ziua Drapelului .
Apoi a urmat o festivitate de premiere,
FC petrolul Ploiesti a primit , din partea L.P.F. ,un trofeu pentru ocupanta locului 3 din sezonul 2012-2013.
Ploiestenii au inceput in ofensiva meciul,in minutul 19 Gicu Grozav , a expediat un sut de la 14 metri ,
lateral dreapta,mingea a lovit bara , si s-a oprit norocos in bratele portarului gorjean .
Dupa pauza,jocul a prins “culoare”,cele doua echipe creandu-si ocazii de gol.
In minutul 51, Hamza a sutat pe coltul scurt,din lateral stanga , dar mingea a fost respinsa in corner de Lazar.
In minutul 53, Matulevicius a dat emotii intregului stadion,sutul sau ocolind putin poarta .
In minutul 61,Hamza a tras puternic , dar “balonul” a trecut pe langa poarta.
In minutul 64 Hoban a trimis o “torpila” din lovitura libera de la 30 de metri.
Pe contraatac ,in acelasi minut Pecanha a avut emotii la .
sutul lui Nistor.
In minutul 73,Guilherme a tras puternic iar Dore,(debutant in “haita” ,nua reusit sa devieze decisiv.

In minutul 80 , Sipoto a deschis scorul ,din 12 metri ,dupa un corner .
Petrolul-Pandurii 0-1 si gorjenii pareau ca si-au luat revansa dupa infrangerea categorica din editia trecuta.
In minutul 85 , iar Dore a inventat o executie ,de pe dreapta ,marcand un “euro gol”
, mingea trimisa de acesta a “muscat” transversala
si a ricosat in pamant,apoi in poarta.
In minutul 90,, centralul Istvan Kovacs a acordat penalty pentru “lupii galbeni” dupa un hent clar a lui
Paraskevas, dar Gicu Grozav s-a crezut Mutu si n-a reusit sa inscrie dupa “scarita”,”scarita” incercata de Gicu,
fiind prinsa fara
probleme de Lazar.

S-a terminat 1-1.
Dupa acest rezultat Petrolul are 4 puncte si ocupa locul 4.
pentru “lupii galbeni” ,urmeaza joi, partida
din turul 3 preliminar al Europa League, cu Vitesse Arnhem , iar duminica “lupii” vor intalni acasa ,
FC Brasov (ora 21.00), partida contand pentru a-3-a etapa a campionatului.

La meciul de pe “Ilie Oana” a asistat si antrenorul echipei nationale ,Victor Piturca.
FC Petrolul:Pecanha – Achim, Geraldo Alves, Benga, Guilherme – Mustivar (cpt) (65 De Lucas), Hoban – Boudjemaa, Teixeria (55 Dore), Grozav – Younes (86 Priso). Antrenor: Cosmin Contra.

Pandurii: Lazar – Ungurusanu, Da Silva, Paraskevas (cpt), Momcilovic – Buleica, Anton, Breeveld, Nistor (90+1 Cristea)
– Eric (71 Sipoto), Matulevicius (90+2 Mamele). Antrenor: Cristian Pustai.

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) – Miclos Nagy (Cluj Napoca) si Octavian Sovre (Oradea).
Arbitru de rezerva:Catalin Popa (Pitesti).
Observatori:Cornel Sorescu (Pitesti, FRF)/Olimpiodor Antonescu (Bucuresti, LPF) si Catalin Ciubota (Bucuresti, LPF).