Petrolul a invins lejer Vikingur in turul 2 preliminar al Europa League .PETROLUL – Vikingur 3-0 ( mansa 1)

Timp de 90 de minute,”gazarii ” au controlat autoritar meciul,pe acest fond au venit si golurile.
Oaspetii au reusit sa se inchida in primul sfert al partidei sa se închida în aparare si au reusit sa-si pastreze plasa neatinsa vreme de 26 de minute,DE LUCAS a sutat de la 16 metri,
mingea trecand printre picioarele aparatorilor feroezi ca la biliard,1-0 pentru petrolul si toata lumea se astepta la un scor “fluviu”.

. In minutul 40, lovitura de cap a lui Hamza a fost respinsa in corner de catre portarul oaspetilor.

Dupa pauza , in minutul 49, Gicu Grozava,a inscrtis pentru 2-0,dupa o actiune “marca Messi”,Gicu dribland tot ce a gasit in cale . Y
In minutul 53, Hamza Younes ounes (53) a ratat un penalty,tunisianul sutand in bara.
Trei minute mai tarziu , Boudjemaa a sutat alaturi din pozitie buna.
In minutele 65 si 67,Hamza Younes la facut erou pe portarul celor de Vikingur ,mai intai Turi a avut
interventie senzationala la o noua lovitura de cap a lui Younes respectiv blocându-l,
d, pe tunisian în situatie de “unu la unu”.
In minutul 68,Grozav a inchis tabela,dupa o superba executie cu capul din marginea careului mic.
3-0 pentru “lupi” si calificarea era deja clarificata.
Scorul putea fi mai mare d, dar Hoban in minutul 76,
Boudjemaa in minutul si Hamza Younes in minutul 84 n-au reusit sa inscrie.
Cu aceasta victorie ,Petrolul sunt aproape calificati in turul trei preliminar al “Europa League”.
Tragerea la sorti
pentru acest tur se va desfasura azi, la sediul UEFA de la Nyon.

FC Petrolul – Vikingur Gota 3-0 (1-0)
Marcatori: De Lucas (26), Grozav (49, 68).
Petrolul: Pecanha – Achim, Hoban, Geraldo Alves (82 Naziri), Guilherme – De Lucas, Mustivar (cpt) (74 Romario) – Boudjemaa, Teixeira (62 Yamissi), Grozav – Younes. Antrenor: Cosmin Contra.
Vikingur: Turi – B. Hansen, S. Jacobsen, E. Jacobsen (cpt), Lervig – Vatnhamar, H. Jacobsen (75 Bartalstovu), Djurhuus (89 Sorensen), Djordjevic – Petersen (90+3 H, Hansen), Justinussen. Antrenor: Sigfrious Clementsen.

Au arbitrat: Marios Panayi (Cipru) – Athinodoros Ioannou (Cipru) si Georgios Papathomas (Cipru).
Arbitru de rezerva: Antonis Christodoulou (Cipru).

Observator pentru arbitri: Gunter Benko (Austria).
Delegat UEFA: Marinus Den Engelsman (Olanda).

Deplasare în Insulele Feroe pentru sustinatorii Petrolului

FC Petrolul Ploiesti pune la dispozitia celor interesati sa faca deplasarea în Insulele Feroe, pentru meciul cu Vikingur Gota, urmatorul pachet:

– loc în avion charter, cu plecarea în ziua de miercuri, 24 iulie, ora 16.00, de pe Aeroportul Otopeni si întoarcerea în ziua de joi, 25 iulie, dupa încheierea meciului;